החיסונים המומלצים לגברים המקיימים יחסי מין עם גברים.

ד"ר רועי צוקר

מומחה ברפואה פנימית

03-7622310
קביעת תור אתר הרופא
רשימת החיסונים המומלצים לגייז ולגברים המקיימים יחסי מין עם גברים.

צהבת A -
כן! צהבת A עוברת דרך אוכל ומים נגועים אך גם ב"רימינג". לאחרונה גם הייתה התפרצות סביב מצעד הגאווה 2017. 2 חיסונים בהפרש של חצי שנה. ילידי שנת 1998 והלאה אמורים להיות מחוסנים מילדות אך ניתן לבדוק נוגדנים בבדיקת דם פשוטה.

צהבת B -
כן! עוברת דרך מגע מיני לא מוגן וחשיפה לדם נגוע. חיסון ב-3 שלבים, משנת 1993 החלו לחסן במדינת ישראל את כולם אך ניתן לבדוק נוגדנים בבדיקת דם (נהוג לומר שהחיסון פעיל ל-20 שנה עד כל החיים). מאוד רלוונטי לאנשים הנוטלים פרפ.

פפילומה -
כן! וירוס הפפילומה,יכול לעבור במגע מיני ולגרום ליבלות באזורים שונים כולל פי הטבעת והרקטום. כיום בנים מתחסנים בכיתה ח' אך רק ממש בשנים האחרונות כך שסביר להניח שאינכם מחוסנים. עלול להתפתח למחלה ממארת. ניתן בחינם לגברים המקיימים יחסי מין עם גברים עד גיל 26 על פני 3 מנות במשך חצי שנה. ניתן לבצע גם אחרי אך האפקטיביות יורדת ככל שעושים מאוחר יותר. מומלץ לנשאי HIV עד גיל 40.

שפעת -
כן! מומלץ לכולם להתחסן אחת לשנה. עלול לעבור גם בין אנשים חולים במסיבות או באירועים חברתיים עם מגע קרוב (CHEMSEX,CHILLOUTS,מסיבות גדולות וכו'). בד"כ סביב חודש אוקטובר כל שנה מומלץ כבר להתחסן. בד"כ כל שנה נבחרים זני השפעת הנפוצים ביותר.

דלקת קרום המוח -
אולי? חיסון לדלקת קרום מוח של חיידק בשם מנינגוקוק. מחלה שיכולה להיות מסכנת חיים. ישנם 2 חיסונים לזנים זונים (MENB ו ACWY). מומלץ בעיקר לנשאי HIV ולכאלה לאחר כריתת טחול אולם במידה מופחתת גם לכאלה הנוהגים להשתתף במסיבות סגורות וגדולות, צ'ילים וchemsex) ולנוסעים לחו'ל ומתכוונים להשתתף באירועים דומים.

דלקת ריאות -
אולי? מומלץ לכל נשאי ה HIV ועליהם לוודא עם רופא ה HIV שלהם שהם מחוסנים כראוי. מומלץ גם לכל מי שמעל גיל 65 או מתחת לגיל 65 עם מחלות רקע (לבביות,ריאתיות וכו'). בכל מקרה על חיסון זה מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם.

טטנוס -
כן! בעיקרון החיסון מומלץ לכולם. הפעם האחרונה. בארץ מקבלים אותו בינקות,כיתה ב',כיתה ח' ובצבא. ההמלצה היא להתחסן אחת ל-10 שנים ובמקרה של נסיעות לעיתים מבקשים להתחסן אחרי תקופה קצרה יותר. אין דרגת¬¬ סיכון גבוהה יותר ל MSM.

חצבת -
כן! חיסון MMR רלוונטי בעיקר בשל חצבת. כל האנשים שנולדו אחרי שנת 1979 בעיקרון מחוסנים. חצבת היא אחת המחלות המדבקות ביותר (90% סיכוי הדבקה בהמצאות בקרבת חולה). לכל אלה שנולדו בין שנת 1957-1978 מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה על ביצוע חיסון.יצירת קשר

התחברות הרשמה
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו